
Čokoladni zečevi i jaja su neizbježni dio uskršnjih praznika, ali iza lijepo upakovane i šarene ambalaže često se kriju proizvodi lošeg kvaliteta, čiji izgled i ukus nisu vrijedni visoke cijene. Ako želite da izaberete najbolju poslasticu, potrebno je samo malo pažnje i lako ćete prepoznati razliku između dobre i loše uskršnje čokolade.
Kako se bliži Uskrs, na policama samoposluga se sve češće pojavljuju čokoladna jaja i zečići. Iako oni donose uzbuđenje i obelježavaju praznični duh, posebno za djecu koja će uživati u poslastici, loš ukus čokolade može upropastiti doživljaj.
Pored razlike u cijenama, postoji još nekoliko elemenata na možete obratiti pažnju prije nego što se odlučite za slatkog zeku ili jaje, tako da budete sigurni da ste odabrali čokoladu koja izgleda atraktivno i ima bogat ukus.
Boja, tekstura i miris
Spoljašnji izgled čokolade može otkriti mnogo o njenom kvalitetu. Ako je boja blijeda, djeluje skoro mutno, poput voska, to je obično loš znak.
Razlog za takvu teksturu često leži u jeftinim sastojcima, poput palminog ulja ili sojinog lecitina. Ovi sastojci se koriste kako bi se smanjili troškovi proizvodnje, ali zbog toga nestaju bogati ukus i braon boja kakaa – umjesto kremaste, glatke poslastice, dobijate kopiju prave čokolade.
Takođe, ako je isuviše mekana na dodir, tako da se skoro odmah rastopi pod prstima, to je znak da nije kvalitetna proizvodnja. S druge strane, sjajna, gotovo polirana spoljašnjost je dobar znak, a pravilno napravljena čokolada ima glatku, svilenkastu teksturu koja se lijepo topi u ustima.
Ako možete, pokušajte da pomirišite čokoladu. Dobra čokolada treba da miriše na kakao, ne samo na šećer. Ako miris djeluje previše intenzivno, kao da je vještački, velike su šanse da će i ukus biti razočaravajuć.
Sastojci koje treba izbjegavati
Ne morate biti stručnjak da biste prepoznali lošu čokoladu – dovoljno je da pogledate spisak sastojaka na ambalaži.
Kvalitetna čokolada ima kratak spisak sastojaka, pri čemu kakao (ili kakao zrna) treba da bude dominantan, a ne šećer. Za tamnu čokoladu, potrebna su samo dva sastojka: kakao i šećer. Mliječna čokolada visokog kvaliteta sadrži još kakao puter i mleko, dok se bijela čokolada pravi od kakao putera, šećera, mlijeka i eventualno prave vanile.
Sastojci su uvijek navedeni redom po količini u proizvodu, pa ako se šećer ili neki zaslađivač pojavljuju na samom početku spiska, to znači da je stvarnog kakaa u čokoladi malo – što je jasan znak nižeg kvaliteta.
Štaviše, neke čokolade sadrže sastojke koje biste pre očekivali u sveći nego u poslastici. Punila kao što su vanilin (vještačka aroma vanile), parafin (vosak za hranu) i palmino ulje često se koriste da bi se snizili troškovi proizvodnje, ali ovakvi dodaci narušavaju ukus i kvalitet. Svaka vrsta biljnog ulja koja nije kakao puter, a posebno palmino ulje, predstavlja jeftin dodatak i zamenu za skuplji, pravi sastoja